Bostonski terijer: Informacije o pasmini i korisni savjeti
S njihovim prijateljskim, živahnim i aktivnim osobnostima, nije čudo da je bostonski terijer tako popularna pasmina. Nadimak “Američki gospodin” savršeno pristaje ovom malom psu bez sportskog podrijetla iz Sjedinjenih Američkih Država, koji je uzgojen da bude kućni ljubimac. Ovi dobro odgojeni, pametni i nježni psi zaista su divni četveronožni prijatelji i obiteljski psi. Osim toga, svojom kratkom, glatkom, crno-bijelom dlakom koja podsjeća na smoking, bostonski terijer neosporno izgleda očaravajuće i može se lako opisati kao elegantan pas. Radi se o pasmini s ravnom facom koja ima nešto “spljošten” izgled.
Bostonski terijeri obično vole biti u blizini svojih ljudi. Mogu biti odličan izbor za ljude koji do sada nisu imali psa. Općenito, ovi psi se dobro slažu sa svima, uključujući malu djecu koja znaju biti nježna, druge kućne pse i mačke koje su prijateljski raspoložene prema psima.
Informacije o pasmini
GRUPA: Kućni pas
VISINA: 38 do 43 cm
TEŽINA: 6-11 kg
KRZNO: Glatko, kratkodlak
BOJA KRZNA: Crna i bijela, crna,kombinacija tigraste i bijele, seal (crna s crvenim odsjajem)
ŽIVOTNI VIJEK: 11 do 13 godina
OSOBNOST: Umiljat, društven, zaigran
HIPOALERGEN: Ne
PORIJEKLO: Sjedinjene Američke Države
Karakteristike bostonskih terijera
Bostonski terijeri obično su veseli, prijateljski nastrojeni i nježni psi. Njihova ljubav prema igri i humoristična narav oblikuju njihov karakter. Obično se dobro slažu s ljudima, uključujući djecu i strance, te se često dobro slažu s drugim kućnim ljubimcima.
Unatoč svojoj maloj veličini, Bostonski terijeri su aktivni psi s visokom razinom energije i obično se dobro snalaze u pasjim sportovima poput flyballa i agility. Međutim, imajte na umu da, kao i drugi brahiocefalične pasmine imaju povećan rizik od pregrijavanja i kada im je potrebno treba im omogućiti osvježenje i odmor. Ovi pametni psi lako uče trikove, ali ponekad mogu biti tvrdoglavi, stoga nemojte očekivati da će vaš bostonski terijer uvijek poslušati svaku naredbu.
Razina privrženosti | Visoka |
Prijateljstvo | Visoko |
Prikladni za djecu | Visoko |
Prikladni za kućne ljubimce | Visoko |
Potreba za aktivnošću | Srednje |
Zaigranost | Visoka |
Razina energije | Srednja |
Mogućnost dresure | Srednje |
Inteligencija | Srednja |
Vjerojatnost lajanja | Srednja |
Količina linjanja | Niska |
Povijest pasmine bostonski terijer
Iznenađujuće, prijateljski nastrojen, zaigran i ponekad smiješan bostonski terijer ima zanimljivo porijeklo. Potječe od pasa koji su nekada bili uzgajani za borbe i druge nasilne sportove u 19. stoljeću u Engleskoj. Međutim, današnji bostonski terijeri obično nisu agresivni prema ljudima niti skloni sukobima s drugim psima. U stvarnosti su većina njih druželjubivi i dobro se slažu sa svima.
Priča o bostonskom terijeru započela je 1860-ih kada je čovjek po imenu William O’Brien kupio mješanca engleskog terijera i buldoga iz Engleske, koji se zvao Judge. O’Brien je kasnije prodao Judgea drugom stanovniku Bostona po imenu Robert C. Hooper. Prema zapiscima, “Hooper Judge” smatra se ocem pasmine bostonski terijer, od kojeg su potekli svi bostonski terijeri.
Judge je bio mišićav, snažan, ali relativno mali pas težine oko 30 funti. Imao je četvrtastu glavu i tamnu prugastu dlaku s bijelom prugom preko lica. Judge je paren s malom ženkicom s bijelom bojom, tipičnim za buldoge, čime je započeo selektivni uzgoj. Uzgajivači su ciljali stvaranje malog, prijateljskog kućnog psa.
Godine 1891. osnovan je Klub bostonskih terijera Amerike, a ubrzo nakon toga, 1893. godine, Američki kinološki klub službeno je priznao pasminu. Od tada su bostonski terijeri postali prilično popularni širom Sjedinjenih Američkih Država. Čak su i službena maskota sveučilišta Boston University, kao i službeni pas države Massachusetts.
Kako se brinuti za bostonskog terijera
Uglavnom, bostonski terijer je pasmina koja nije previše zahtjevna za održavanje. Traže redovitu tjelesnu aktivnost, njegu i obuku, kao i većina pasa, ali u manjim količinama u usporedbi s mnogim drugim pasminama. Međutim, ako ih često ostavljate same ili im ne pružate dovoljno mentalne i fizičke stimulacije, mogu postati destruktivni ili mogu razviti loše navike. Zapamtite da su bostonski terijeri uzgajani kao kućni ljubimci i žele biti s vama što je više moguće.
Aktivnost
Bostonski terijeri su relativno energični psi i trebaju dobiti otprilike sat vremena tjelesne aktivnosti svaki dan. Par šetnji tijekom dana, igre bacanja loptice, igranje s igračkama za mozgalice i trčanje na sigurnom području trebali bi biti dovoljni. Pseći sportovi poput agilnosti i rallyja mogu pomoći u sagorijevanju njihove mentalne i fizičke energije. Ključno je da bostonski terijeri vole biti aktivni s ljudima. Ako ih ostavite same, mogli bi se dosađivati i razviti problematično ponašanje poput neželjenog grickanja.
Osim toga, zbog ravnog lica, bostonski terijeri su skloni problemima s disanjem. Razgovarajte o tome sa svojim veterinarom i saznajte kako prepoznati znakove otežanog disanja tijekom vježbanja.
Njega i održavanje
Bostonski terijeri općenito zahtijevaju samo osnovnu njegu, jer se zbog svoje kratke dlake ne linjaju puno. Jednom tjedno ih nježno četkajte četkom ili rukavicama za njegu kako biste uklonili otpalu dlaku i ravnomjerno rasporedili prirodna ulja na njihovoj koži. Planirajte kupanje otprilike svakog mjeseca, ovisno o tome koliko se zaprlja.
Također, svaki mjesec provjeravajte nokte svog psa da biste vidjeli trebaju li se podrezati. Barem jednom tjedno pregledavajte njegove uši radi nakupljenog voska, nečistoća i drugih nepravilnosti. I ne zaboravite svakodnevno četkati njegove zube.
Dresura
Započnite dresiranje i socijalizaciju svog bostonskog terijera što je moguće ranije. Upis u tečaj poslušnosti za štence odličan je način da vaš pas nauči osnovne naredbe i pravila ponašanja. Važno je izlagati ga različitim ljudima, drugim psima i različitim okolinama kako biste povećali njegovu udobnost i samopouzdanje.
Koristite uvijek metode pozitivnog pojačanja, poput pohvale i poslastica, jer ova pasmina obično reagira dobro na nježan pristup. Ostanite dosljedni u svojim naredbama. Bostonski terijeri žele zadovoljiti svoje vlasnike i dobro reagiraju na trening.
Budući da obično uživaju u društvu ljudi, bostonski terijeri mogu biti skloni anksioznosti kada ih ostavite same. Profesionalni treneri pasa mogu vam pružiti savjete kako se nositi s tim izazovima. No, idealno bi bilo da vaš pas bude u okruženju gdje je netko kod kuće veći dio dana kako bi imao društvo i pažnju.
Najčešći zdravstveni problemi
Bostonski terijeri su skloni nekim nasljednim zdravstvenim problemima, uključujući:
- Problemi s očima, uključujući katarakte, ulkus rožnice (čir) i glaukom. Budući da su njihove oči velike i izbočene, mogu biti skloni suhoći i iritaciji od prašine, peludi ili niske vlažnosti zraka. Trebali biste svakodnevno provjeravati oči svog bostonskog terijera na znakove crvenila ili iritacije.
- Gluhoća: Kongenitalna gluhoća, što znači prisutna od rođenja, na jedno ili oba uha. Češća je kod bostonskih terijera nego kod mnogih drugih pasmina pasa.
- Luksacija patele: lječnici sumnjaju da je čašica koljena iščašena prema van jer uvijanje bedrene kosti i neispravan položaj osi vrata bedrene kosti (coxa valga) pomiču mišiće povezane s čašicom koljena.
- Brahicefalni sindrom: tipičan za mnoge pasmine sa spljoštenim njuškama, brahicefalni sindrom je stanje koje može utjecati na smanjenje funkcije dišnog sustava psa zbog deformirane njuške i viška mekog nepca koji smanjuju sposobnost disanja.
Prehrana
Osigurajte da vaš pas uvijek ima pristup svježoj vodi. I hranite ga visokokvalitetnom hranom za pse koja je nutricionistički uravnotežena. Dobra praksa je dnevnu količinu hrane rasporediti u dva jednaka obroka. Uvijek se savjetujte s veterinarom o količini i vrsti hrane kako biste provjerili da zadovoljavate individualne potrebe svog psa.
Također budite svjesni poslastica i drugih dodataka hrani. Mnogi bostonski terijeri jako vole hranu i mole za poslastice. No, previše poslastica može rezultirati prekomjernom težinom vašeg psa, budući da čak i mali porast težine može biti puno za ovog malog psa.
Gdje i kako nabaviti bostonskog terijera
Iako postoje mnogi odgovorni uzgajivači bostonskog terijera, oni su popularna pasmina pa se također mogu pronaći u skloništima i udrugama za napuštene životinje. Ako planiraš nabaviti štene bostonskog terijera od uzgajivača, prethodno provjeri radi li se o provjerenoj i registriranoj uzgajivačnici.
Informacije o registraciji uzgajivačnice je jedna od osnovnih stvari, no nemoj se zaustaviti na tome, traži preporuke vlasnika koji već posjeduju bostonskog terijera. S obzirom na to da su bostonski terijeri skloni bolestima i alergijama, raspitaj se o zdravstvenom stanju i povijesti bolesti.
Napomena: Nikako ne razmatraj kupnju od preprodavača i neregistriranih uzgajivačnica s internet oglasnika i slično. Kupuj odgovorno.
Prednosti i nedostatci bostonskog
Prednosti
- Prijateljski nastrojeni i privrženi vlasniku
- Malo se linjaju
- Vrlo privrženi vlasniku i prijateljski nastrojeni prema drugim ljudima i ljubimcima
Nedostatci
- Skloni problemima s disanjem
- Problemi s očima
- Mogu razviti anksioznost ili strah od odvajanja
Slične pasmine i sljedeći koraci
Ako misliš da je bostonski terijer pravi pas za tebe i tvoju obitelj, dobro se informiraj prije nabavke. Razgovaraj s drugim vlasnicima bostonskog terijera, uglednim uzgajivačima i udrugama za spašavanje životinja kako bi saznao sve potrebne informacije koje će ti pomoći prilikom odluke.
Ako te zanimaju slične pasmine, pogledaj sljedeće:
- Francuski buldog
- Bokser
- Bul terijer
Postoji mnoštvo odličnih pasmina, uz malo istraživanja, možeš pronaći idealnu za svoj dom.
Česta pitanja
Je li bostonski terijer za obitelj?
Bostonski terijeri mogu biti izvrsni obiteljski psi kada su pravilno trenirani i socijalizirani. Obično su tolerantni prema djeci, ali uvijek bi trebali biti pod nadzorom u blizini male ili razigrane djece. Većina uživa u igrama sa starijom djecom. Također se obično dobro slažu s drugim psima i s mačkama koje su naviknute na pse.
Sve dok ih se ne ostavlja prečesto same, ovo je sjajna pasmina za obitelji, za ljude koji dosad nisu imali psa ili za bilo koga tko želi privrženog ljubimca koji voli biti u blizini svog vlasnika što je više moguće.
Je li bostonski terijer agresivan?
Bostonski terijeri općenito nisu agresivni kada su pravilno dresirani i socijalizirani od malih nogu. Naprotiv, poznati su po svojoj prijateljskoj, otvorenoj i zabavnoj osobnosti. No, imaju umjeren nagon za čuvanjem teritorija te mogu postati teritorijalni ako prepoznaju prijetnju.
Je li bostonski terijer pasmina pogodna za stan?
Bostonki terijeri za trčanje i igranje ne zahtijevaju puno prostora pa se mogu odlični snaći u manjim stanovima. Obično ne laju pretjerano, i ne zahtijevaju puno prostora za igru. Međutim, ako ste svakodnevno odsutni satima, vaš bostonski može patiti od separacijske anksioznosti i razviti nepoželjno ponašanje.
Ivana je tijekom svog života imala priliku skrbiti o različitim životinjama, uključujući više pasa, mačaka, papiga, riba, o hrčku, pa čak i kanarincu. Trenutno je ponosna vlasnica psa pasmine mops. Svoju strast i znanje prema životinjama nesebično dijeli s čitateljima ovog bloga.